Základní Škola Slaný
základní školaSlaný

Slánská 1000

Letos se koná již 25. ročník tradiční soutěže Slánská 1000. Předcházejících 24 ročníků nemělo jiného vítěze než 3.ZŠ Rabasova. Přiznejme si, že v letech, kdy na škole byly sportovní třídy, tak to nebylo nic překvapivého. Ale třídy se sportovním zaměřením již několik let na trojce nejsou, proto vyhrávat už není tak snadné. Nicméně díky přístupu tělocvikářů a zejména sportovně nadaným dětem se to stále dařilo. Letos poprvé však hrozí, že jubilejní ročník trojka nemusí vyhrát. Proč? Důvodů je několik. Především se začíná projevovat nezájem dětí o reprezentaci školy. Je to velmi smutné zjištění. Protože reprezentace školy byla vždy ctí každého žáka. Dnes tomu tak není. Tělocvikáři mnohdy prosí děti, aby šly za školu závodit. Vytratilo se bývalé nadšení. Byly doby, kdy probíhaly přípravy ráno před vyučováním a o sobotách a nedělích. Byl problém se dostat do tělocvičny od sedmi hodin, protože tak veliký byl zájem. Dneska se sejdou na přípravu taky pouze tři žáci a dost. Máme za sebou polovinu soutěže zvané Slánská tisícovka. Jaká jsou pravidla? Ostrov, středisko volného času, které je organizátorem této soutěže, vypisuje celkem 10 soutěží, které se uskuteční během školního roku. Za vítězství se dané škole připisuje 10 bodů, za druhé místo 9. za třetí 8, a tak až do desátého místa. Na konci soutěže se započítává osm nejlepších výsledků. Naše škola v loňském roce, který byl úspěšný, získala z osmdesáti maximálních bodů sedmdesát osm. Navíc vítěz získává za vítězství šek na 1000 Kč na nákup sportovního materiálů pro svoji školu. Naši sportovci za roky, kdy tento bonus školy dostávají, získali již přes dvacet tisíc korun!! Soutěží se v basketbalu, vybíjené, florbalu, malé kopané, atletice, duatlonu. Ale nyní k letošnímu ročníku. Po polovině soutěže je trojka na druhém místě za slánským gymnáziem. Tomu se letos mimořádně daří. První soutěží byla tradiční Slánská míle. V hodnocení škol trojka skončila až na třetím místě. Důvodem byla katastrofální neúčast dívek, které se k závodům vůbec nedostavily. Tím poškodily celou školu, protože v ostatních kategoriích jsme vyhrávali. Tak to byl varovný začátek. Následovala soutěž v malé kopané starších žáků. V té jsme vyhráli a vše vypadalo nadějně. Jenže po té následovaly soutěže ve florbalu, kde díky neúčasti několika opor obsadila trojka jen třetí a čtvrté místo. Opět bodová ztráta zejména na gymnázium. Naštěstí následovaly soutěže v basketbalu, kde je 3. ZŠ tradičně dobrá. Vítězství v obou kategoriích, starší a mladší kluci i dívky, nás dotáhlo na jednobodovou ztrátu za gymnázium. Nicméně do konce soutěže ještě zbývají 4 soutěže, které rozhodnou. A nebude to jednoduché. Jen další vítězství škole zaručí obhajobu vítězství a 25. triumf v soutěži Slánská tisícovka. Bude záležet především na žácích a žákyních, jak se o vítězství porvou. Doufejme, že se to podaří. Radomír Jánský, učitel TV

Datum vložení: 31. 12. 2017 8:00
Datum poslední aktualizace: 30. 9. 2021 19:34
Autor: Ing. Gabriela Cimrmanová