Ohlédnutí za 5. olympiádou dětí a mládeže Slaný 2022

Zhasl olympijský oheň, byla stažena olympijská vlajka a nám zbývají již jen vzpomínky na tuto tradiční akci. 5.olympiáda dětí a mládeže byla jubilejní a nejen to.

Po období covidovém, kdy sport byl tabu, jsme měli možnost uspořádat sportovní akci nemalého rozsahu. Organizační výbor, který olympiádu připravoval si předsevzal, že nijak nesleví z úrovně předchozích olympiád. ODM se tradičně koná v rámci městských slavností, tento rok připadl termín na 19.-20. května. Tradičním místem je i náměstí, kde probíhá slavnostní zahájení se vším všudy, co k olympijského ceremoniálu patří. Nástup výprav, běh s olympijskou pochodní, vztyčení olympijské vlajky, sliby rozhodčích a závodníků, projevy čestných hostů v čele se starostou města panem Martinem Hrabánkem. Ten také prohlašuje olympiádu za zahájenou. Slavnostnímu ceremoniálu ale předcházela tisková konference na městském úřadu, kde byli přítomni velmi vzácní hosté. No posuďte sami. Libor Procházka, zlatý olympionik z Nagana,  Jiří Ježek, několikanásobný zlatý medailista v paraolympijské jízdě na kole, Petr Svoboda, mistr Evropy v atletice, Jiří Mužík ,stále rekordman ČR v běhu na 400m překážek, Štěpán Janáček trojnásobný olympionik. To vše konferoval Štěpán Škorpil, populární komentátor sportovních přenosů. Prostě zlatými kovy se to jenom třpytilo. Také tradičně se olympiády zúčastnily výpravy, které se účastnily her v minulých letech. Všechny slánské základní školy, gymnázium, Sportovní gymnázium z Kladna, ZŠ Bolatice, ZŠ Velvary, ZŠ Stehelčeves. Celkem 8 škol. Velmi působivá byla choreografie slavnostního nástupu, kterou připravil pan Pavlík. Vždy vrcholem bývá vzplanutí olympijského ohně. Tuto čest měl letos Petr Svoboda. Předtím však pochodeň proběhla několikrát náměstím, protože vždy ředitel školy a jeden žák si postupně pochodeň předávali. Po slavnostním zahájení byly na pořadu úvodní disciplíny šplh na laně 4,5 m a semifinálové běhy v letním biatlonu. Plná tribuna i další diváci mohli vidět atraktivní disciplíny, takž i mohutně povzbuzovali. Hlavní program pak byl na pořadu druhý den v pátek. A byly to nejen soutěže sportovní, ale i soutěže umělecké. Výtvarná soutěž, fotografická soutěž. Specialitou je i soutěž v piškvorkách. Ze sportovních soutěží to byla malá kopaná, atletický čtyřboj, streetball, vybíjená a krásný běžecký štafetový závod dětí prvního stupně na 8x 50 metrů. Závodníci, kteří se umístili na prvním až třetím místě byli odměněni velmi pěknými medailemi. Ale vše má svůj průběh. Odpoledne čekala závodníky závěrečná disciplína opět na náměstí, finále v letním biatlonu. Strhující závod, který zdvihl všechny přítomné ze sedadel, byl vyvrcholením dvoudenní akce. Na závěr, opět podle přesného olympijského scénáře, byla stažena olympijská vlajka a uhasnul olympijský oheň. Starosta města prohlásil olympiádu za ukončenou. Organizátoři si oprávněně mohli vydechnout. Olympijským mottem je, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Samozřejmě, že olympiáda měla své vítěze i poražené, ale nejdůležitější byla skutečnost, že opět zavládl duch olympismu a hlavně opět pohyb. Co bude za 4 roky? Snad se opět sejdeme a oživíme společně duch olympijských her.

Radek Jánský, učitel TV

Datum vložení: 30. 5. 2022 9:44
Datum poslední aktualizace: 30. 5. 2022 21:03
Autor: Ing. Gabriela Cimrmanová

Duben hojný vodou - říjen vínem.

Když stromy v dubnu odkvetou, hojně ovoce ponesou.